LG 32MR50C-B 32 inch Full HD (1920 x 1080) Curved Monitor with AMD FreeSync™, 100Hz, 5ms(GTG), HDMI, Black Stabilizer, OnScreen Control, Reader Mode, Black
(1 customer review)
BrandLG
Screen Size31.5 Inches
ResolutionFHD 1080p
Screen Surface DescriptionGlossy
Response Time5 Milliseconds
Trust Badge Image
Description
About this item
(LG 32MR50C-B)
Rich Color
AMD FreeSync
Connectivity
  • This monitor includes dual HDMI ports alongside a VGA input. Listen to music and videos by plugging a pair of headphones into the 3.5mm output jack.
Gaming Features
Comfortable Viewing
  • Adjust the tilt to optimize your view. You can also use the 100 x 100mm VESA mounting pattern to attach the display to a wall, swivel arm, or multi-monitor stand. Reader mode and flicker safe technologies help to reduce eyestrain during long viewing sessions.
Additional information
Brand
Series
Screen Size
Monitor Resolution
Panel Type
Refresh Rate
1 review for LG 32MR50C-B 32 inch Full HD (1920 x 1080) Curved Monitor with AMD FreeSync™, 100Hz, 5ms(GTG), HDMI, Black Stabilizer, OnScreen Control, Reader Mode, Black