SAMSUNG LS24AG300NWXXL 60.96 cm (24 inch) Full HD LED Backlit VA Panel Gaming Monitor (Response Time: 1 ms, 144 Hz Refresh Rate)
(5 customer reviews)
BrandSamsung
Screen Size24 Inches
ResolutionFHD 1080p
Aspect Ratio16:9
Display Resolution Maximum1920X1080 Pixels
Trust Badge Image
Description
Specifications
(SAMSUNG LS24AG300NWXXL)
General
Model NameLS24AG300NWXXL
ColorBlack
Display60.96 cm (24 inch) LED Display
BacklightLED Backlit Backlight
Panel TypeVA Panel
3DNo
Screen Resolution TypeFull HD
Sales Package1 monitor
Screen Form FactorFlat
Display Features
Maximum Refresh Rate144 Hz (Analog), 144 Hz (Digital)
Contrast Ratio3000:1
Response Time1 ms
Brightness2502 nits (2D)
Touchscreen Features
Touchscreen SupportNo
Audio Features
SpeakersNo
Headphone JackYes
Inbuilt SpeakerNo
Power Features
Power RequirementAC 100 – 240 V
Power Consumption27 W (Operational)
Connectivity
HDMIYes
Additional Features
Inbuilt WebcamNo
Plug and PlayYes
Warranty
Warranty Summary3 Years Domestic Warranty
Covered in WarrantyManufacturing Defects Only
Not Covered in WarrantyPhysical Damages will Not Covered in Warranty
Domestic Warranty3 Year
Additional information
Brand
Series
Screen Size
Monitor Resolution
Panel Type
Refresh Rate
5 reviews for SAMSUNG LS24AG300NWXXL 60.96 cm (24 inch) Full HD LED Backlit VA Panel Gaming Monitor (Response Time: 1 ms, 144 Hz Refresh Rate)